Here are the full results from the Quiksilver Waterman Carolina Cup, the second stop of The Paddle League World Tour.

 

Daniel Hasulyo and Josh Riccio lead the pack during today’s epic Carolina Cup Elite Graveyard Race (photo: The Paddle League)

Full results from today’s epic Elite Graveyard Race here at the 2018 Quiksilver Waterman Carolina Cup in Wrightsville Beach.

An amazing day of racing with so many incredible stories. SUPConnect has a great recap of the day’s action, while we’ll be sharing our insights over the coming days.

For now, here are the full results including the all-important points for The Paddle League World Rankings.

 


 

ELITE GRAVEYARD: MEN

#
Athlete
Time
Points
Nation
1Michael Booth2:03:14100.00Australia
2Travis Grant2:03:2175.00Australia
3Mo Freitas2:03:2760.00Hawaii
4Titouan Puyo2:03:4350.00France
5Georges Cronsteadt2:03:4942.50Tahiti
6Marcus Hansen2:04:5135.00New Zealand
7Lincoln Dews2:05:0230.00Australia
8Niuhiti Buillard2:05:2625.00Tahiti
9Bruno Hasulyo2:05:3022.50Hungary
10Danny Ching2:05:3520.00USA
11Josh Riccio2:05:4318.00USA
12Daniel Hasulyo2:05:4616.00Hungary
13Ty Judson2:06:1715.00Australia
14Enzo Bennett2:07:2714.00Tahiti
15Vinnicius Martins2:07:4413.00Brazil
16Connor Baxter2:07:5412.00Hawaii
17Martin Vitry2:08:1111.00France
18Tom Auber2:08:5810.00France
19Kelly Margetts2:09:069.00Australia
20Martino Rogai2:09:158.00Italy
21Kenny Kaneko2:10:067.50Japan
22Itzel Delgado2:13:227.00Peru
23Federico Esposito2:13:286.50Italy
24Harry Maskell2:16:346.00Australia
25Ryland Hart2:17:045.50USA
26Fernando Stalla2:18:495.20Mexico
27Eri Tenorio2:19:404.90Brazil
28Nathan Cross2:20:304.60Australia
29Larry Cain2:21:004.30Canada
30Tommy Buday2:21:044.00Canada
31Steve Miller2:21:353.80USA
32Harrison Deisroth2:23:003.60USA
33Guilherme Cunha2:23:283.40Brazil
34Sam English2:23:383.20USA
35Tim Warner2:24:113.00USA
36Bill Kraft2:25:412.80Virgin Islands
37Tyler Bashor2:28:582.60USA
38Elijah Schoenig2:29:192.40USA
39Jeramie Vaine2:32:002.20USA
40Jeisson Tovar2:34:582.00Panama
41Robert Hess2:36:241.90USA
42John Batson2:37:241.80USA
43Paul Jackson2:37:311.70Australia
44Derek Schrotter2:39:291.60Canada
45Packet Casey2:39:501.50USA
46Tim Oliver2:41:341.40Canada
47Zach Rounsaville2:42:351.30USA
48Jake Graham2:44:191.20USA
49Gary Rothe2:44:521.10USA
50Steven Bernstein2:45:161.00USA
51Eric Johnston2:45:540.00
52Steven Barry2:46:490.00
53Terry Smith2:47:390.00
54Andew Mencinsky2:48:530.00
55Dan Hamzic2:50:030.00
56Travis Kindt2:51:080.00
57Jack Ballard2:52:410.00
58Caleb Clark2:53:140.00
59Gray Berryman2:54:150.00
60Robin Delgado2:55:420.00
61Dylan Geiger2:57:160.00
62Tomas Pecinka2:57:480.00
63Eric Carter3:00:070.00
64Robert Norman3:00:100.00
65Anthony Galang3:00:490.00
66Rob Moran3:00:520.00
67Kenny Balcerski3:02:060.00
68Bob Rueter3:03:400.00
69Kyle Ellison3:04:030.00
70Dan Miller3:05:210.00
71Ken Bowman3:06:000.00
72Daniel Rapp3:06:240.00
73Gabriel Koko Decaran-Voight3:10:220.00
74Wayne Best3:11:530.00
75Gander Tawaststjerna3:12:160.00
76Troy Gossard3:15:040.00
77Nathan Champion3:15:250.00
78Russ Scully3:16:150.00
79Tim Burke3:16:560.00
80Brian Coen3:17:170.00
81Will Lathan3:18:110.00
82Peter Allen3:18:130.00
83Adam Pollock3:18:180.00
84Ed Pierce3:18:470.00
85Viktor Milev3:22:060.00
86Kevin Kahikina3:22:440.00
87Frank Torres3:22:560.00
88Jamie Penland3:24:480.00
89Adrian Angell3:25:420.00
90Bart Schad3:26:420.00
91Les Thornbury3:27:320.00
92Adam Piepkorn3:27:370.00
93Ramon Mercado3:28:560.00
94Mark Herman3:29:380.00
95Mark Sumner3:30:290.00
96Bobby Nelson3:31:310.00
97Edmonds Bafford3:33:350.00
98Nick Jimenez3:34:010.00
99Erik Lumbert3:35:410.00
100Mike White3:42:010.00
101Jeff Henderson3:42:350.00
102Ted Nelson3:47:440.00
103Bernardo Isacovici3:51:470.00
104Michael Treman4:00:340.00

 


 

ELITE GRAVEYARD: WOMEN

#
Athlete
Time
Points
Nation
1Sonni Hönscheid2:20:35100.00Germany
2Olivia Piana2:23:3875.00France
3Fiona Wylde2:25:1960.00USA
4April Zilg2:28:2650.00USA
5Seychelle2:29:2242.50USA
6Candice Appleby2:30:3935.00USA
7Terrene Black2:30:4030.00Australia
8Shae Foudy2:31:3225.00USA
9Yuka Sato2:34:3422.50Japan
10Laura Quetglas2:37:1920.00Spain
11Jade Howson2:37:5418.00USA
12Erika Benitez2:38:0916.00Mexico
13Lina Augaitis2:41:5515.00Canada
14Maddie Miller2:42:3314.00USA
15Kimberly Barnes2:43:3313.00USA
16Angela Jackson2:43:5312.00Australia
17Stephanie Shideler2:43:5511.00USA
18Sarah Weyenberg2:51:1610.00USA
19Claire Merry2:53:059.00Canada
20Mary Howser3:02:568.00USA
21Alejandra Brito3:13:237.50Mexico
22Kate Lewis3:15:517.00USA
23Tracey Finlay3:17:026.50USA
24Jenna Blackburn3:24:206.00USA
25Noriko Okaya3:24:245.50USA
26Louanne Harris3:27:005.20USA
27Stevie Bodden3:27:384.90USA
28Michelle Currier3:40:084.60USA
29Evelyn O'Doherty3:40:334.30USA
30Karen Kennedy3:41:544.00USA
31Teresa Plitt3:43:333.80USA
32Josette Lata3:44:063.60USA
33Karen Wilson3:44:453.40USA

 


 

OPEN RACES

We’ll post the results from Harbor Island, Money Island, Kids Race and the OC-1/Surfski races shortly. In the meantime, click here for raw results from all divisions