Who’s Racing Who? Get Ready For The SUP Races @ The Peru World Champs!

 

UPDATE: [RESULTS] Technical SUP Race @ Peru World Champs

*****

WHAT: 4.5km Technical Course SUP Race @ the ISA World SUP Champs
WHERE: Miraflores, Peru
WHEN: 9am Local Peru Time (time converter) Friday 24th RIGHT NOW!
HOW: Watch online @ isawsuppc.com/live
WIN: Scroll down for your own chance to WIN…

The World Championship SUP races are only 24 hours away finally here!

The first stand up paddle races of the inaugural ISA World Standup Paddle and Paddleboard Championship hit the water in Peru tomorrow right now.

The Long Distance race is on Saturday, but before that we’ve got the “Technical Course” race on Friday. It’ll be a 4.5km Battle of the Paddle-style race in and out through the surf, split into both men’s and women’s events.

You’ll be able to watch the race LIVE online and we’ll also have all the results here on SUPracer.com straight after the event.

FRIDAY SCHEDULE:

(all times listed are Peru local time – time converter)
9:00am | Men’s SUP Racing | Technical Course HEAT #1
10:00am | Men’s SUP Racing | Technical Course HEAT #2
11:00am | Team Relay | HEAT #1
(Team Relay = 2x men + 2x women per team; 2x SUP + 2x Prone paddlers)

11:45am | Team Relay | HEAT #2
1:30pm | Women’s SUP Racing | Technical Course FINAL
2:30pm | Men’s SUP Racing | Technical Course FINAL
3:30pm | Team Relay | Consolation Final
4:15pm | Team Relay | FINAL

Check out who’s going to be competing on Friday PLUS find out how you can WIN one of the new Epic Paddler’s Caps

*****

MEN’S TECHNICAL SUP RACE
4.5km Battle of the Paddle-style race | Friday, February 24th
ARGENTINA
Gonzalo MirandaArgentina Stand Up Paddle TeamSebastian Borbero
Gonzalo Miranda & Sebastian Borbero
AUSTRALIA
Jamie MitchellAustralian Stand Up Paddle TeamTravis Grant
Jamie Mitchell & Travis Grant
BRAZIL
Luiz GuidoBrazil Stand Up Paddle TeamAlexandre Araujo
Luiz Guido & Alexandre Araujo
CHILE
Carlos NavarroChile Stand Up Paddle TeamGian Paolo Lombardi
Carlos Navarro & Gian Lombardi
FRANCE
Gaetan SeneFrance Stand Up Paddle TeamEric Terrien
Gaetan Sene & Eric Terrien
GREAT BRITAIN
John HarveyGreat Britain Stand Up Paddle TeamMark Slater
John Harvey & Mark Slater
IRELAND
Dave OwensIreland Stand Up Paddle TeamEd O'Farrell
Dave Owens & Ed O’Farrell
ITALY
Italy Stand Up Paddle TeamPietro Muscas
Pietro Muscas
MEXICO
Hector GonzalesMexico Stand Up Paddle TeamFelipe Rodriguez
Hector Gonzales & Felipe Rodriguez
NEW ZEALAND
New Zealand Stand Up Paddle TeamPaul Jackson
Paul Jackson
PERU
Tamil MartinoPeru Stand Up Paddle TeamJose Gomez
Tamil Martino & Jose Gomez
SPAIN
Belar DiazSpain Stand Up Paddle TeamRoman Frejo
Belar Diaz & Roman Frejo
SOUTH AFRICA
Chris BertishSouth Africa Stand Up Paddle TeamGreg Bertish
Chris Bertish & Greg Bertish
SWITZERLAND
Steeve FleurySwitzerland Stand Up Paddle TeamJean-luc Malfroid
Steeve Fleury & Jean-luc Malfroid
USA
Jay WildUnited States Stand Up Paddle TeamMatt Becker
Jay Wild & Matt Becker
VENEZUELA
Fransisco HernandezVenezuela Stand Up Paddle Teamtbd
Fransisco Hernandez & [to be decided]

 
 

WOMEN’S TECHNICAL SUP RACE
4.5km Battle of the Paddle-style race | Friday, February 24th
ARGENTINA
Argentina Stand Up Paddle TeamLorena Cemersoni
Lorena Cemersoni
AUSTRALIA
Australian Stand Up Paddle TeamShakira Westdorp
Shakira Westdorp
BRAZIL
Brazil Stand Up Paddle TeamBarbara Brazil
Barbara Brazil
IRELAND
Ireland Stand Up Paddle TeamJane Downes
Jane Downes
PERU
Peru Stand Up Paddle TeamBrissa Malaga
Brissa Malaga
SPAIN
Spain Stand Up Paddle TeamPat Hernandez
Pat Hernandez
SOUTH AFRICA
South Africa Stand Up Paddle TeamBrigette van Aswegen
Brigette van Aswegen
USA
United States Stand Up Paddle TeamBrandi Baksic
Brandi Baksic
VENEZUELA
Venezuela Stand Up Paddle TeamEdimar Luque
Edimar Luque

*****