[RESULTS] World Champs Technical Course Race: Travis Grant Wins GOLD

Results from the Technical Course and Team Relay races at the ISA World Standup Paddle and Paddleboard Championship.

Team Australia claimed 2x Gold and 2x Silver, while Team USA snagged one of each.

Travis Grant and Jamie Mitchell made it a 1-2 for Australia in the Men’s Final, though it wasn’t without drama…

After taking turns leading for the entire race, it came down to a sprint for the line on the beach. Mitchell very narrowly edged out Grant, only to realise he’d left his paddle on the shoreline. The 10x World Champ had to go back and grab it before he could finish, which gave the Gold medal to Grant.

Jamie said in the post-race interview it was a “simple, stupid mistake” but that he was still super stoked for Team Australia to get Gold and Silver.

Scroll down for FULL RESULTS and PHOTOS.

Also check out results from the Long Distance Standup Paddle race as well as the overall results and final World Paddle Championship Medal Tally.

*****

Technical Course SUP Race RESULTS

WOMEN’S FINAL RESULTS
1st: Brandi Baksic (USA) | GOLD
2nd: Angie Jackson (AUSTRALIA) | SILVER
3rd: Karina Figl (AUSTRIA) | BRONZE
4th: Brigette van Aswegen (SOUTH AFRICA) | COPPER
5th: Barbara Brazil (BRAZIL)
6th: Pat Hernandez (SPAIN)
7th: Brissa Malaga (PERU)
8th: Lorena Cemerson (ARGENTINA)
9th: Rossany Alvarez (VENEZUELA)
10th: Angela Lombardi (CHILE)
DQ: Jane Downes (IRELAND)

MEN’S FINAL RESULTS
1st: Travis Grant (AUSTRALIA) | GOLD
2nd: Jamie Mitchell (AUSTRALIA) | SILVER
3rd: Paul Jackson (NEW ZEALAND) | BRONZE
4th: Matt Becker (USA) | COPPER
5th: Eric Terrien (FRANCE)
6th: Jay Wild (USA)
7th: Felipe Rodriguez (MEXICO)
8th: Gaetan Sene (FRANCE)
9th: Chris Bertish (SOUTH AFRICA)
10th: Roman Frejo (SPAIN)
11th: Hector Gonzales (MEXICO)
12th: Luiz Guido (BRAZIL)
13th: Gonzalo Miranda (ARGENTINA)
14th: Belar Diaz (SPAIN)
15th: Steeve Fleury (SWITZERLAND)
16th: Pietro Muscas (ITALY)
17th: Tamil Martino (PERU)
18th: Mark Slater (GREAT BRITAIN)
19th: John Harvey (GREAT BRITAIN)
20th: Greg Bertish (SOUTH AFRICA)
21st: Sebastian Borbero (ARGENTINA)
22nd: Jean-Luc Maffroid (SWITZERLAND)
23rd: Jose Gomez (PERU)
24th: Ed O’Farrell (IRELAND)

TEAM RELAY FINAL RESULTS
1st: Team AUSTRALIA | GOLD
2nd: Team USA | SILVER
3rd: Team SOUTH AFRICA | BRONZE
4th: Team SPAIN | COPPER
5th: Team PERU

TEAM RELAY CONSOLATION FINAL
1st: TEAM ARGENTINA
2nd: TEAM CHILE

*****

MEN’S HEAT #1 RESULTS:
1st: Travis Grant (AUSTRALIA)
2nd: Matt Becker (USA)
3rd: Gaetan Sene (FRANCE)
4th: Luiz Guido (BRAZIL)
5th: Hector Gonzales (MEXICO)
6th: Greg Bertish (SOUTH AFRICA)
7th: Roman Frejo (SPAIN)
8th: John Harvey (GREAT BRITAIN)
9th: Gonzalo Miranda (ARGENTINA)
10th: Jean-luc Malfroid (SWITZERLAND)
11th: Jose Gomez (PERU)
12th: Ed O’Farrell (IRELAND)
13th: Carlos Navarro (CHILE)
14th: Giovani Benitez (VENEZUELA)

MEN’S HEAT #2 RESULTS
1st: Paul Jackson (NEW ZEALAND)
2nd: Jamie Mitchell (AUSTRALIA)
3rd: Eric Terrien (FRANCE)
4th: Felipe Rodriguez (MEXICO)
5th: Jay Wild (USA)
6th: Chris Bertish (SOUTH AFRICA)
7th: Tamil Martino (PERU)
8th: Steeve Fleury (SWITZERLAND)
9th: Mark Slater (GREAT BRITAIN)
10th: Pietro Muscas (ITALY
11th: Belar Diaz (SPAIN)
12th: Sebastian Borbero (ARGENTINA)
13th: Gian Paolo Lombardi (CHILE)
14th: Alexandre Araujo (BRAZIL)
15th: Dave Owens (IRELAND)

TEAM RELAY HEAT #1 RESULTS
1st: Team SOUTH AFRICA – Qualified
2nd: Team BRAZIL – Qualified
3rd: Team PERU – Qualifed
4th: Team CHILE

TEAM RELAY HEAT #2 RESULTS
1st: Team AUSTRALIA – Qualified
2nd: Team USA – Qualified
3rd: Team SPAIN – Qualified
4th: Team VENEZUELA – Qualified
5th: Team ARGENTINA

Click here to see the full list of competitors and their profile photos.

 

>>> Also check out results from the Long Distance Standup Paddle race as well as the overall results and final World Paddle Championship Medal Tally.

 

 


 

 


 

Comments