[RESULTS] Eric Terrien: King Of The Olympic Canal

Eric Terrien made a clean sweep at the “King & Princess of the Olympic Canal” SUP race this weekend.

The event was held at the Canal Olimpic de Catalunya, near Barcelona, Spain. The canal stretches 1.2km and was built to host the sprint canoe events at the 1992 Barcelona Olympics.

Re-affirming his spot as Europe’s #1 stand up paddle racer, Terrien won both the Sprint (500m) and Long Distance (8.8km) races.

The race was hosted by the Catalunya SUP Club, who were given special permission to race and train on the Olympic Canal.

There are plenty more races coming up across Spain and Europe this summer. Check out where the action is happening next: Stand Up Paddle Races in Europe.

*****

Random Trivia: While this is the first time a Stand Up Paddle race has been held at the Canal Olimpic, the venue actually has a long association with the sport. Quickblade Paddles founder and leading SUP racer, Jim Terrell, raced on the Canal Olimpic de Catalunya at the 1992 Olympic games, reaching the semi-finals in the C2-500m. Another well known stand up paddle racer, Larry Cain, was also competing.

2012 King & Princess of the Olympic Canal – SUP Race Results

KING’S RACE

LONG DISTANCE (8,8km)

Elite 12’6″
1st:Eric Terrien (0:55:15)
2nd: Eduoard García (0:57:03)
3rd: Belar Díaz (0:57:05)
4th: Román Frejo (0:57:06)
5th: Borja Basso (1:03:20)
6th: William Doering (1:03:40)
7th: Blas Mantial (1:08:33)
8th: Fernando Carbajal (1:15:00)
9th: Miguel Garriga (01:15:30)

Elite 14′ 
1st: Jaume Huguet (0:59:18)
2nd: Daniel Ruiz (1:0:38)
3rd: Víctor Pérez (1:10:28)

SPRINT (500m)

Elite 12’6″
1st: Eric Terrien (0:02:41)
2nd: Román Frejo (0:02:54)
3rd: Belar Díaz (0:02:56)
4th: Edouard García (0:03:01)
5th: Borja Basso (0:03:15)
6th: William Doering (0:03:17)
7th: Blas Mantial (0:03:20)
8th: Marc Foraster (0:03:34)
9th: Fernando Carbajal (0:03:37)
10th: José Manuel Pérez (0:03:42)
11th: Tomás Tubert (0:03:44)
12th: Tomás Tubert Jr. (0:03:58)
13th: Francesc Creixell (0:04:08)

Elite 14′
1st: Jaume Huguet (0:02:50)
2nd: Daniel Ruiz (0:02:55)
3rd: Xavier Masdevall (0:03:05)
4th: Víctor Pérez (0:03:17)
PRINCESS’ RACE

LONG DISTANCE (8.8km)

Elite 12’6″
1st: Laura Quetglas (1:05:21)
2nd: Mónica García (1:11:02)
3rd: Carolina Ziegler (1:12:34)

SPRINT (500m)

Elite 12’6″
1st: Laura Quetglas (0:03:10)
2nd: Mónica García (0:03:21)
3rd: Carolina Ziegler (0:03:53)
AMATEUR RACES

Men’s Long Distance – All round boards (4.4km)
1st: Tomás Sánchez (0:34:43)
2nd: Marc Foraster (0:36:13)
3rd: Carlos Pérez (0:36:18)
4th: José Alberto Navarrete (0:36:30)
5th: Eduard Miralpeix (0:37:24)
6th: Fausto Martí (0:37:44)
7th: Xavier Sendra (0:37:45
8th: Taka Llinas (0:38:37)
9th: Pere Rius (0:41:31)
10th: Francesc Creixell (0:41:59)
11th: Sebastià Ayxelà (0:49:11)

Women’s Long Distance – All round boards (4.4km)
1st: Eva González (0:45:23)
2nd: Natalia Pinardel (0:46:15)
3rd: Ariane Mendes (0:46:40)
4th: Anna Lorente (0:46:45)
5th: Marta Priego (0:50:28)

Long Distance – Inflatable boards (2.2km)
1st: Iván Haro (0:19:02)
2nd: Francisco Giménez (0:19:42)
3rd: Francesc Bas (0:20:40)
4th: Luca Petrosino (0:21:58)
5th: Jordi Camós (0:27:06)

Junior Long Distance – All round boards
1st: Tomás Tubert Jr (4.4km – 0:40:40)
2nd: Mar Pérez (2.2km – 0:23:25)
3rd: Liu Manchón (2.2km – 0:36:40)

Men’s Sprint – All round boards (500m)
1st: Taka Llinas (0:03:41)
2nd: Fausto Martí (0:03:42)
3rd: José Alberto Navarrete (0:03:46)
4th: Carlos Pérez (0:03:52)
5th: Eduard Miralpeix (0:03:55)
6th: Xavier Sendra (0:04:02)
7th: Francisco Giménez (0:04:07)
8th: Sebastià Ayxelà (0:04:14)
9th: Luca Petrosino (0:04:21)
10th: Pere Rius (0:04:22)

Women’s Sprint – All round boards (500m)
1st: Natali Pinardel (0:04:09)
2nd: Ana Lorente (0:04:11)
3rd: Eva González (0:04:14)
4th: Ariane Mendes (0:4:18)
5th: Marta Priego (0:04:27)
6th: Mar Pérez (0:05:02)
7th: Cristina Manchón (0:05:54)
8th: Liu Manchón (0:05:59)


Thanks to Uiimohani Stand Up Paddle for the photos.

 

 


 

 


 

Comments